Šiuolaikinio žmogaus noras daugiabučio namo kieme jaustis saugiai ir jaukiai įpareigoja nekilnojamojo turto vystytojus daugiabučių kiemus planuoti taip, kaip yra planuojami individualių namų ar kotedžų kiemai: su uždara rakinama teritorija, požemine automobilių aikštele, išpuoselėtu landšaftu, poilsio ir žaidimų erdvėmis, pritaikytomis tiek vaikų, tiek suaugusiųjų poreikiams. Apie tai, kaip sukurti kiemą, kuriame būtų smagu leisti laisvalaikį ir bendrauti su kaimynais, kalbame su „SP architektų grupės“ architektu Sauliumi Pamerneckiu.

Svarbiausia –  projektuojama erdvė

Pasak S. Pamerneckio, apie tai, ar pavyks sukurti jaukų kiemą, reikėtų pradėti galvoti jau pradinėje  projektavimo stadijoje:

„Kiemo jaukumas priklauso nuo daug faktorių, tokių kaip: erdvės dydis tarp pastatų, formuojančių kiemą, natūralios šviesos patekimas į kiemo erdvę, kiemo orientacija pagal pasaulio šalis, augmenija kieme, dirbtinis apšvietimas tamsiu paros metu, mažoji architektūra ir t.t. Deja, jokie želdiniai nepadės, jei kiemo erdvė primins šulinį, t.y. kiemui bus skirtas nedidelis plotas ir jis bus tamsus bei apsuptas aukštų sienų. Visada  projektuojant daugiabutį gyvenamąjį pastatą, reikėtų apgalvoti, kiek erdvės bus skirta kiemui, mat šiuolaikinis pirkėjas vis dažniau atsižvelgia į kiemo jaukumą“, – teigė architektas.

Automobiliai – po žeme

Galbūt todėl projektų vystytojai pradeda rūpintis, kad kiemo erdvės  nemažintų  antžeminės automobilių parkavimo aikštelės.

„Šiuolaikiniuose vystomuose projektuose vis dažniau automobilių stovėjimo aikštelės projektuojamos po žeme arba cokoliniuose aukštuose. Nors tokie sprendimai yra sudėtingesni ir brangesni, tačiau tokiu būdu kiemo plotas gali būti maksimaliai atiduotas gyventojų poreikiams – žaliesiems plotams, poilsio zonoms, vaikų žaidimų aikštelėms ir t.t.“, – pridūrė pašnekovas.

Dėmesys saugumui

Didžioji naujai pastatytų butų pirkėjų dalis – jaunos šeimos su vaikais. Todėl kurdami šiuolaikinį kiemą, projekto vystytojai didelį dėmesį skiria kiemo saugumui. Dėl šios priežasties ypatingo dėmesio sulaukia izoliuoti nuo pašalinių kiemai:

„Natūralu, kad žmogus nori jaustis saugai, ypač šeimos, auginančios vaikus. Todėl dažnai pirkėjai ieško tokių namų, kurių teritorija aptverta tvora ar želdiniais, kad į ją lengvai nepatektų svetimi žmonės, taip pat tikisi, kad daugiabučio teritorija bus kokybiškai apšviesta, o požeminė automobilių stovėjimo aikštelė bus rakinama“, – tikino S. Pamerneckis.

Funkcionalus kiemas – patrauklus kiemas

Ne mažiau nei saugumas, naujakuriams rūpi kiemo funkcionalumas. Tobula, jei kieme yra ne tik vaikų žaidimų aikštelė, bet ir aikštelė, skirta sportinei veiklai:

„Prisimenu savo vaikystę, tuomet kiemuose atsirasdavo vietos ne tik krepšinio aikštelei, bet ir čiuožylai. Šiuolaikiniai kiemai pasižymi kompaktiškumu, juose projektuojamos nedidelės zonos, kur  gali saugiai žaisti maži vaikai bei sportuoti jaunimas, formuojamos oazės, salelės, kuriuose ramiau laiką gali leisti vyresni bei poilsio išsiilgę bendruomenės gyventojai. Kai kur net atsiranda dviračių takai, specialiai įrengtos stoginės bendruomenės susibūrimams ir renginiams, vietos iškyloms“, – pasakojo pašnekovas.

Estetika – ne mažiau svarbu

Funkcionalumo poreikiui nenusileidžia ir naujakurių noras gyventi daugiabutyje, kurio kieme būtų galima ilsėtis, džiaugtis gražia aplinka, kuri nuramins po darbo dienos ir pamalonins akį:

„Tai ypač svarbu didmiesčio gyventojams, kur nuolat vyrauja triukšmas ir vargina automobilių eismas. Todėl vis daugiau projektų vystytojų samdo specialistus, kurie kruopščiai kuria kiemo landšaftą.  Čia susipina įvairūs augalai ir medžiai bei mažoji architektūra, takeliai, kuriais malonu pasivaikščioti, japoniški sodai, gėlynai ir t.t.“, – teigė „SP architektų grupės“ architektas.

Patrauklus kiemas – erdvė bendrauti

Jaukiai įrengtas kiemas gali tapti puikia erdve susidraugauti, bendrauti su kaimynais, vaikams žaisti drauge, dalyvauti bendruomenės gyvenime, prisidėti prie aplinkos puoselėjimo:

„Kaimynų traukos centru gali tapti fontanas, kiemo pagrindinė aikštė ar pan. Pastebėjau, kad paskutiniu metu populiaru kažkur kieme skirti vietą vėliavos stovui. Tokia vieta taip pat suteikia erdvę bendruomeniškumui puoselėti. Gyventojai užmezga pažintis, bendruomenė jiems nuo pirmųjų įsikūrimo dienų nėra svetima. Taip gerėja ir bendra namo atmosfera“, – tikino pašnekovas.

Bendruomeniškumas svarbus ne tik todėl, kad smagu bendrauti, kartu auginti vaikus, tačiau ir dėl to, kad ateityje būtų lengviau spręsti bendruomenei iškylančius klausimus.